Møbelkæder spår rekordsalg til Black Friday

På fredag finder den helt store handelsdag Black Friday sted. Hos IDEmøbler og ILVA regner man med rekordsalg og sender alle medarbejdere ud i butikkerne.

Michael Christiansen, adm. direktør i IDdesign..

Danskerne har de seneste år taget det amerikanske fænomen Black Friday til sig i en sådan grad, at detailbranchen generelt betegner dagen som en af årets helt store, hvor en god bid af juleomsætningen skal hentes ind.

IDEmøbler og ILVA har i år valgt at satse yderligere på dagen, hvor markedsføringen bliver skruet ekstra op – og priserne ned. Samtidig har administrerende direktør Michael Christiansen hos IDdesign, der er selskabet bag IDEmøbler og ILVA, valgt at sætte hovedkontoret på vågeblus og sende alle kolleger ud i butikkerne.

”Vi skal gøre alt, hvad vi kan, for at betjene kunderne i vores bolighuse. Vi forventer, at vi når en omsætningsrekord, og derfor har vi i år besluttet, at alle skal give en ekstra hånd med ude i bolighusene, så de mange kunder får en god oplevelse trods travlheden,” siger Michael Christiansen, der også selv skal ud og sælge møbler.

Eksklusive og dyrere møbler
IDEmøbler og ILVAs erfaringer fra de seneste år med Black Friday er, at kunderne i særlig høj grad køber de mere eksklusive og dyrere møbler, fortæller Michael Christiansen.

Læs også: Dansk Erhverv: Black Friday bliver den største handelsdag nogensinde

”Besparelserne er målt i kroner naturligvis størst på de bedste kvaliteter, der ligger øverst i prisspændet, så når vi sætter en masse af vores spændende nyheder, topsælgere og mærkevarer ned på samme dag, bliver det taget godt imod af vores kunder,” siger han.

De to møbelkæder har valgt at udvide tilbuddene på Black Friday til også at gælde lørdag og søndag – fra fredag den 25. november til søndag den 27. november.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

07.05.2026Designbase.dk

Kun halvdelen af nye virksomheder overlever to år

07.05.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Plastproduktion i Danmark

06.05.2026Designbase.dk

International vækst løfter Salling Group til rekordniveau

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

30.04.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

29.04.2026Designbase.dk

Ny direktør for Texcare hos Messe Frankfurt

29.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Det store comeback: iRobot sætter ny standard for robotrengøring i 2026

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023