Kubus-stagen opgraderes

Den ikoniske kubus-stage, designet af arkitekten Mogens Lassen, opgraderes nu til en nikkelbelagt udgave.

Designikonet Kubus, den geometriske stage, har for længst skrevet sig ind i dansk designhistorie. Nu lanceres Kubus i en nikkelbelagt udgave som en del af by Lassens nyeste kollektion. Det skriver Bo Bedre på sin hjemmeside.

Stagen er designet af arkitekten Mogens Lassen i 1962, og den nye udgave er således en naturlig forlængelse af netop dén tradition. Historien bag Kubus er ifølge Bo Bedre den, at stagen var et eksperiment, som Mogens Lassen viste til familie og kollegaer, og som han fik lokale håndværkere til at lave til særlige lejligheder.

Ud over Kubus i nikkel lancerer by Lassen også spejlet View i messing til 2016-kollektionen.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

06.03.2026Designbase.dk

Imerco leverer et nyt rekordresultat

06.03.2026Designbase.dk

Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn

05.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Midt i debat om sikkerhed: Mor til tre kalder slyngevuggen “helt afgørende”

05.03.2026Xilium

Sponseret

Hvorfor e-conomic stadig kan være den rette løsning til din virksomhed, selvom i er vokset.

05.03.2026Designbase.dk

Færre danske virksomheder går konkurs

05.03.2026Designbase.dk

Forbrugerne famler i kemijunglen

04.03.2026Designbase.dk

SMV’er bakker op om juniormesterlære

04.03.2026Designbase.dk

Nye regler om løngennemsigtighed på vej

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023