Komfortabel designklassiker relanceres

50’er-klasikeren Stol 33 genopstår med sit rene design og suveræne siddekomfort.

Matthes Furniture genoptager produktionen af den klassiske designperle, Stol 33. Foto: Matthes Furniture. .

Møbelproducenten Matthes Furniture har valgt at genoptage produktionen af den klassiske og komfortable Stol 33, skriver AltOmHjemmet.dk. Stolen, der er designet af Carl Edward Matthes i 1952, rammer mange danske designinteresseredes længsel efter gamle tiders klassiske design kombineret med det minimalistiske og magelige.

Stol 33 kombinerer det retvinklede ryglæn og de enkle armlæn med store polstrede flader, hvilket gør modellen både enkel og stilren, men også blød og indbydende. Benene er i træ og strækker sig op langs stolens ryg samt svagt buende bagud, hvilket giver designet en afbalanceret og komfortabel vinkel.

Original kvalitet – koste hvad det vil
Stol 33 bliver både samlet, produceret og polstret i Danmark og endda på samme vis, som for 60 år siden. Matthes Furniture nægtede nemlig at gå på kompromis med den originale kvalitet, hvilket i starten besværliggjorde produktionsprocessen:

"Det har været en lang proces at sætte Stol 33 i produktion igen, for vi vil ikke gå på kompromis med den kvalitet og det håndværk, som har ligget så dybt i årerne på både min far og stolen. Derfor har vi lagt meget vægt på, at produktionen skulle foregå på samme traditionelle vis som dengang, så vi bevarer det helt unikke snedkeri og de håndværksmæssige detaljer", fortæller Torben Matthes fra Matthes Furniture. 

Læs også: Naturlige og bæredygtige materialer hitter

Det klassiske, originale håndværk umuliggør dog ikke, at Stol 33 kan fås specialfremstillet efter ønske, smag og behov. Det elegante stel kan nemlig erhverves i træsorterne eg, bøg og valnød og kan både leveres ubehandlet eller behandlet med sæbe eller olie. Polstringen kommer i alle farver – hvad enten der ønskes et moderne, gråmeleret udtryk eller en klassisk, flaskegrøn nuance. 

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponseret

Hong Kong Gifts and Premium Fair og Home InStyle afslører markedstrends i april 2026

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

31.03.2026Designbase.dk

Blot hver tredje startup har en kvindelig medstifter

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023