Beton trender i boligindretningen

Den helt store trend inden for boligindretning hedder i øjeblikket beton.

Først var det stål, så blev det kobber, dernæst marmor og nu beton – det nyeste nye inden for boligindretning. Det skriver webmediet DkNyt.

Eksempelvis har designvirksomheden Menu fået badeskåle og lysestager i beton som en del af deres sortiment, mens virksomheden Eberhart Furniture, som Designbase tidligere har skrevet om, gør sig i betonborde.

Læs også: Fættervirksomhed åbner showroom med betonborde

”Beton har været on-off moderne mange gange gennem tiden. Lige nu kan vi se, at materialet i både byggeri og udsmykning er i fremgang. På de tekniske skoler eksperimenterer de også med design af både borde og bænke i beton”, forklarer Søren Jørgensen, direktør i virksomheden B.C. Beton.

Beton er et byggemateriale, der består af cement, sand, sten og vand. Derudover er det meget formbart under støbningen.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

09.01.2026Designbase.dk

I 2026 skal sigtekornet stilles skarpt på administrative byrder

08.01.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Tekniske plastkomponenter

08.01.2026Designbase.dk

Fejlbetalinger må ikke koste kunderne penge

08.01.2026Designbase.dk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

07.01.2026Formland

Sponseret

MCH sætter historisk besøgsrekord

07.01.2026Designbase.dk

Konkurrenceankenævnet: Botex får medhold i konkurrencesag

05.01.2026Designbase.dk

Ny fælles vejledning skal styrke forbrugernes beskyttelse mod uansvarlig långivning

05.01.2026Designbase.dk

Bankgebyrer er eksploderet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023