Anne Black: Netto har kopieret mine produkter

Designeren Anne Black anklager Netto for at have kopieret tre af hendes keramiske produkter. Nu skal sagen i retten.

I sidste uge, uge 13, bragte Netto en række keramiske produkter i deres tilbudsavis. Men nu står dagligvarekæden til at få en sag på nakken, da designvirksomheden Anne Black mener, at Netto har kopieret tre keramiske produkter.

Produkterne er en vase, en hængepotte og en porcelænskrukke, som Netto sælger i forskellige farver til 39 kroner stykket. Det skriver DR på sin hjemmeside.

Hos Anne Black mener man, at produkterne er direkte kopier, og designvirksomheden har derfor tænkt sig at hive Netto i retten:

”Vi agter at forsvare vores rettigheder. Jeg kan ikke sige andet, end at vi har tænkt os at gå rettens vej”, siger Johan Løje, Anne Blacks advokat, til dr.dk.

”Dødeligt for små virksomheder”
Johan Løje rådgiver Design denmarks medlemmer, og han har tidligere kørt lignende sager for andre danske designere.

”Vi må igen konstatere, at Netto kopierer danske designvirksomheders produkter, ligesom de gør med Kähler og alle muligt andre”, lyder det fra advokaten.

Og at kæder som Netto kan sælge potentielle kopivarer til en langt lavere pris er meget skadeligt for små designvirksomheder:

”Det er dødeligt for små designvirksomheder, at de produkter - som de forsøger at sælge til en pris, de vil kunne leve af - bliver solgt til en discountpris i Netto”.

Produkterne fra Nettos tilbudsavis er produceret af virksomheden Ronald, som ifølge dr.dk har en række lignende kopisager i bagagen.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

15.08.2025Designbase.dk

Teamtronic styrker sin europæiske position

14.08.2025Designbase.dk

Sommerens konkursfald dækker over stigende pres på erhvervslivet

13.08.2025Designbase.dk

AI stormer frem i erhvervslivet, mens nye regler træder i kraft

13.08.2025Designbase.dk

Eksporten til USA holder skindet på næsen

12.08.2025Designbase.dk

Investeringer i startups og innovatører

11.08.2025Designbase.dk

Få glæde af skattebesparelsen - men du skal slå til nu

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023